Sportdiag Team
Sportdiag.sk Team.Sportdiag.sk

Rýchli v zime?

spoluZima je obdobie, kedy väčšina športovcov preferuje tréning nízkou až strednou intenzitou. Nabehávajú množstvo kilometrov, cyklisti najazdia dlhé hodiny na valcoch, ergometroch, odvážnejší dokonca aj vonku. Na jednej strane je dobré a potrebné vytvoriť si dostatočný aeróbny základ. Je to dokonca v súlade s tradičným konceptom o zimnej príprave vytrvalostného tréningu. Ale stačí to?

V lete máte skvelú formu, potom celú zimu behávate v „komótnom tempe“ a tým prirodzene klesne vaša rýchlosť. Zaradenie rýchlostné

ho tréningu počas zimy treba brať ako udržiavaciu fázu vašej rýchlosti. Tento spôsob ovplyvňuje nervovo-svalový systém a udržuje tým trénovanosť rýchlych svalových vlákien. Na jar potom nemusíte začínať od nuly.

Stretol som sa s otázkami trénerov, či takto nemožno ľahšie pretrénovať športovca. Ak nepretržite dávate organizmu rýchlostný stimul (poznámka. vo vytrvalostnom športe sa budovanie rýchlosti netýka šprintu na 50 m, ide tu predovšetkým o tempovú rýchlosť na úsekoch 200 – 800m) a postupne zvyšujete nároky nezažíva náhly stres k akému môže dôjsť, keď po 3 mesiacoch klusania začnete behať štyristovky.

Trénovanosť organizmu si nepredstavujte len pod tým, že po behu nemáte svalovicu. Zlepšenie kondičných schopností je jedinečný fenomén, ktorým sa organizmus (centrálna sústava, oporno-pohybový systém atď.) prispôsobuje stresu. Stimul musí byť postupný. Nemôžete začať behať rýchle úseky na studenú nohu (pozn. Nemyslímlen bezprostredné rozcvičenie pred tréningom).

Viac krát sa mi stalo, že som prišiel do kontaktu s trénerom (hlavne v triatlone), ktorý bol striktne proti a trvalo niekoľko rokov, aby mi dal za pravdu. Ale v skutku takto trénujú najlepší. ( pôvodné články na túto tému nájdete tu: http://www.realizsportteam.sk/index.php?article=1735, Garmin Barcelona 2011 ).

Pár typov na tréning rýchlosti v zime:

Netrénujte vonku, ak sa ortuť teplomera blíži k nule. Máme skúsenosti, že pod +5°C stupňov to už nemusí byť rozumné z hľadiska zdravia (pri tak vysokej pľúcnej ventilácii trpia priedušky). Ak je sneh, ľad a kĺže sa vám pri odraze, môžete sa navyše zraniť. Dokonca tým, že bežíte pomalšie, nemusíte vytvoriť dostatočný stimul. Ideálne podmienky na tento tréning poskytuje atletická hala, kde je teplo a sucho. Alebo sa nevyhovárajte a bežte rýchlostné úseky aj na bežiacom páse. Dajte si 0,5 – 1% sklon a začnite úsekmi 200 – 400 m na rýchlosti, ktorá zodpovedá vášmu najlepšiemu tempu na 5 km z minulej sezóny. Ak máte voči bežiacemu pásu predsudky, tak vedzte, že aj veľa tých najrýchlejších sa bez neho nezaobíde. Viac o tréningu na bežiacom páse nájdete v knihe Neležme, bežme.

Pridaj komentár